На сухопътните войски беше поставена задача да изградят преградна система по границата с Турция. Оградата обхваща район от 30 км по границата. Съоръжението включва оградна мрежа, различни преградни системи и огради. Необходими са повече от 1300 тона строителни материали за изграждането на това съоръжение.
Това каза командирът на Сухопътните войски генерал-майор Нейко Ненов на пресконференция. Той коментира темата за строежа на оградата по българо-турската граница. Заедно с него участие взеха и министър Ангел Найденов, заместник-министърът на отбраната Иван Иванов, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Стефан Василев, бригаден генерал Андрей Боцев и полковник Райчинов, началник на сектор „Договори и обществени поръчки“ в Сухопътните войски".
Подписването на договорите за обществените поръчки с потенциалните изпълнители се случи на 17 февруари. Аз незабавно потвърдих договорите за тези обществени поръчки. На 21 февруари получихме първите доставки необходими за стартирането на строежа. В момента 80 войника от сухопътните войски работят на обекта, каза още генерал Ненов.
Целта на пресконференцията е даде повече информация около критериите, по които са избрани фирмите доставчици за тази операция, започна министър Найденов. Министър-председателят издаде заповед на 17 февруари за ревизия по границата. Тя трябва да приключи на 27 февруари и резултатите ще бъдат обявени. Аз разбирам и нося своята отговорност за всичко, което се случва.
От представената информация не виждам нищо, което да влиза в противоречие със закона. Цялото ръководство на сухопътни войски и конкретно на строителната операция не са извършили нищо нередно. В този случай се търси скандала и напред се извеждат други теми. Не разбирам, защо най-интересно в този случай е политическата принадлежност на шефа на фирмата, която доставя оградата?
Оказа се, че тази фирма единствена в България произвежда такава стоманена ограда, допълни Найденов. Заместник-министър Иван Иванов съобщи, че комисията, която е проверила сключването на договорите за обществени поръчки, не е открила никакви нарушения. Всичко е в синхрон с българското законодателство. Ние не сме констатирали никакви нарушения. Няма ни най-малък повод за съмнения, каза Иванов. Той разказа за посещението си в Гърция, където българските специалисти са се запознали с гръцкото преградно съоръжение. Той обяви, че гръцката стена е дълга близо 11 км, а цената е същата като на българската.