Сред депутатите има действащи агенти на службите за сигурност. Това е възможно, тъй като няма законов текст, който да не допуска хора от службите да заемат публични длъжности.
Щафетата, която сегашните службите наследиха от старите – да се ползва агентура за взимане на "правилни" политически решения и стимулиране на "правилни" икономически интереси, е в действие, каза бившият председател на Комисията по досиетата Методи Андреев, пред TV7.
Когато човек започва да се занимава с нещо, той не знае какъв ще бъде след 10 години, но трябва да има механизъм предишната му служба да не влияе на неговите решения, когато вече заема публична длъжност, подчерта той.
Проф. Димитър Иванов, бившият шеф на 6- отдел на Шесто управление на ДС отбеляза, че на ниво правителство, парламент, местна власт не би трябвало нормативно да бъде разрешено да има сътрудници. Не е допустимо службите да следят депутатите, защото тогава "държавността отива на кино, защото следим върховния орган". Ако пък сред самите депутати има агенти, тогава системата за подбор трябва да е друга, обясни той.
Иванов посочи разликата между днес и преди 1989 г. "Преди държавата управляваше службите и агентурата на службите, а сега лобистки интереси и главно капиталистически интереси всъщност ръководят тази агентура, а тя е на всички нива във властта", каза той и изтъкна, че когато държавата е слаба, службите й се качват на главата.