Безработни от малки и отдалечени общини ще бъдат наемани за охрана от кметствата по програмите за временна заетост. Идеята е част от мерките за борба с битовата престъпност, които вицепремиерът Цветлин Йовчев съобщи пред парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред, пише "Труд".
"Говорим за 3000-4000 души, които да работят доброволно по сигурността към общини без финансова възможност. Функциите им ще са по охрана, взаимодействие и комуникация с полицията", добавя Йовчев. Идеята беше одобрена от шефа на вътрешната комисия Атанас Мерджанов.
Вицепремиерът обясни, че след приемането на новия Закон за МВР, който вече е минал на първо четене, в част от населените места полицията ще има нещатни сътрудници. А където няма - ще се търси вариант с безработните.
В масовия случай наетите по програми за временна заетост, субсидирани от държавата, получават минимална заплата от 340 лв. на месец. Договорите им продължават 6 или 12 месеца. Обикновено по подобни програми се наемат безработни, които трудно могат да си намерят работа сами. Става въпрос за хора с ниско образование, в предпенсионна възраст, младежи без опит или хора с увреждания.
През 2014 г. социалното министерство разполага със 73 млн. лв. за програми за заетост. Според разчетите те ще са достатъчни да се намери работа на около 22 000 безработни, а други 13 000 да се обучават. В момента в бюрата по труда има над 400 000 души без работа. Друга от мерките на МВР ще е попълването на звената, работещи с кучета. От близо месец със 71% е спаднала престъпността в селските райони, в които бе пратена жандармерия, отчете МВР шефът.