Честит празник на всички, които тачат 8-ми март! За онези, които не го признават - нека изпитат наслада от стиховете на Дамян Дамянов и неговата "Среднощна молитва".
"Събличай се, полека се събличай
със грацията дивна на русалка!
От себе си едно след друго свличай
прикритията нежни, ала малки
на свойта плът свенлива, но греховна.
Нима е грях тъй да те гледам, мила?
Нали от този вечен грях любовен
ний всички на света сме се родили?
Нали от този "грях", така наречен,
започва всъщност нашето начало?
Ако е грях, то този грях е вечен,
безсмъртен като смъртното ти тяло.
И като моето, което те обича,
което тръпне, чака и което...
Събличай се! Полека се събличай,
греха да видя и да го усетя,
в копнежа му да изгоря докрая...
На този свят горчив и толкоз мрачен
по-сладко чудо от това не зная:
жена, която се съблича в здрача...
Събличай се и ми свети със вечност."
------------------------------------
Припомняме, че празникът 8-ми март е установен по предложение на Клара Цеткин на Втората международна конференция на жените социалистки в Копенхаген през 1910 г. Историята му обаче започва още в далечната 1857 г. в Ню Йорк, когато е организиран един от първите протестни митинги на жените, работещи в текстилните фабрики.
В България пък 8-ми март първоначално се отбелязва с беседи в тесен кръг на социалисти през 1911 г., през 1915 г. е първото публично честване. Като общобългарски празник 8-ми март започва да се празнува след 9 септември 1944 г. Отначало по предприятия, заводи, учреждения се правят събрания, на които се отчита приносът на жените в производството, културата, науката и обществения живот. След 1960 година честването взема особено широки размери и става любим празник на жените от всички възрасти, особено в държавните учреждения. Той получава неофициално наименование "ден на колежката".
А за онези, които не са виждали плакатно изкуство от социалистическото минало, ето как изглеждаха някои от тях, посветени на въпросния празник, в който петилетките приключваха предсрочно за 3 години, а индустриализацията и колективизацията бяха пътеводни жалони. Пак тогава всяко кебапче ставаше куршум в сражението със световния империализъм! А кебапчето на свой ред беше важна съставка от празничното осмомартенско блюдо, нарочно приготвено за колежката в заводския стол!
--------------------------------------------------
* Тази година 8-ми март съвпадна с Тодоровден, затова някои дами имат двоен празник.