НОВИНИ


МБМД:Българите искат вот по интернет

14 5440 12.03.2014
МБМД:Българите искат вот по интернет

Българите подкрепят да се въведе образователен ценз за гласоподавателите, както и вот по интернет. Това става ясно от изследване на общественото мнение на Института за социални изследвания и маркетинг МБМД в периода 1-4 март т.г. Проучването е в рамките на инициативата "Юридически барометър" и е проведено сред 986 граждани.



Според резултатите около 48 процента от анкетираните подкрепят задължителния вот, защото това ще повиши избирателната активност и ще отрази по-точно настроенията на обществото. "По-интересно е, че когато се зададе въпросът дали да има санкции, тогава най-голямата част считат, че не трябва да има", коментира ръководителят на проекта "Юридически барометър" Даниел Вълчев. 64,1% подкрепят гласуването по интернет. Според 46% това ще повиши избирателната активност, а 17,9% смятат, че така ще се сложи край на порочните изборни практики, като корпоративен вот и купуване на гласове.

 Против вота по нета са 32,8% от анкетираните. 25% се опасяват от възможност за манипулации, а 7,3% го считат за твърде скъп вариант.

Мажоритарни избори подкрепят 33,7% от гласувалите, а 9% са против.

 Анкетираните са поставили оценка среден 3 на българското законодателство. Според 33% от хората главна отговорност за проблемите в правния ред у нас носят Народното събрание, защото често променя законите, а според 25,2% - съдът, защото не решава обективно.

 2013-а е годината с най-малко нови закони, изменения и допълнения и за първи път те са под 100 на брой, каза Даниел Вълчев. Той уточни, че през 2010-а те са били 174.

 Това вероятно не е свързано с конкретни неща, които са се развивали извън парламента, колкото с факта, че едно правителство си отиде, имаше избори, дойде нов кабинет. Обикновено в такива случаи законодателният процес малко се забавя. По-интересното е, че за разлика от досега, когато повечето законопроекти идваха от МС, сега близо 60 процента са внесени от депутати.

Осмият брой на изследването "Юридически барометър" обхваща периода на втората половина на миналата година.
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама