Дали Шотландия ще се отцепи от Великобритания или Каталуния от Испания са вътрешни процеси и права на всяка държава да си следва Конституцията, каза по ТВ 7 бившият външен министър Соломон Паси.
В случая говорим за насилствена промяна на граници на друга държава, коментира той по казуса с Крим и даде пример с Кърджалийска област или Западните покрайнини. Ако хората там биха поискали нещо подобно, такъв тип ход би противоречал на новия световен ред, на хартата на ООН и на всичко, което стана след Втората световна война като ненакърнимост на границите, изреди Паси.
Западът не е готов на конфронтация, той има интереси с Русия. Великобритания се вълнува от руските милиарди в лондонското Сити, Германия - от газта и т.н., така че много трудно ще накараме ние, малките държави, големите да променят интереса си. Трябва обаче да има обща политика, разединени европейските страни са по-слаби, добави той.
Атлантическият клуб предлагал засилване на отношенията на ЕС с Китай. Често пъти Русия се налага да е посредник и така се получава блок от два гласа в Съвета за Сигурност. А трябва нов тип отношения, които ще се проектират и в ООН, поясни Паси.
Има втърдяване на риториката, не на позицията на САЩ, смята Паси. Докато няма възможност за силови действия, няма как да се води успешна дипломация. Дипломацията без оръжие е като оркестър без инструменти, напомни той думите на М. Тачър. И посочи, че има достатъчно безкръвни механизми за да се принуди една държава да спазва международния обществен ред. Не санкции, а кибервъзможности, уточни той.