Съдът в Анкара постанови, че цялостната забрана на „Туитър" противоречи на „принципите на правовата държава" и спря действието на решението на Дирекцията по телекомуникации в Турция за блокиране на достъпа до социалната мрежа, съобщи турската частна телевизия НТВ.
Решението е взето, след като Административния съд в Анкара бе сезиран от Асоциацията на турските адвокатски колегии и Анкарската адвокатска колегия. Сега би следвало да отпаднат пречките пред достъпа до „Туитър" в Турция.
Турция блокира достъпа до „Туитър" миналата седмица, след като премиерът Ердоган заплаши „да изкорени" сайта, където изтекоха записи, разкриващи предполагаеми корупционни действия на политическия елит. Решението беше критикувано в Турция, а също от европейски държави, САЩ и ООН. Часове по-рано в предизборно интервю Ердоган заяви, че „Туитър" не се подчинява на решенията на турските съдилища, затова властите в страната са блокирали достъпа до тази социална мрежа.
По повод решението на съда турският вицепремиер и официален представител на правителството Бюлент Арънч заяви, че в съответствие с конституцията правителството ще последва съдебната заповед за деблокиране на достъпа до микроблогинг услугата.
„Това решение може и да не ни харесва, но ако то има основание, естествено, че ще го изпълним", каза той. По думите му въпреки че „Туитър” е частна компания, „всичко, което е престъпление в реалния свят, остава такова и в киберпространството".
Зам.-министър председателят посочи, че "в социалните мрежи са били допуснати нарушения на някои права и свободи на гражданите" и в тази връзка е бил забранен достъпа, по-специално за „Туитър”.