До този момент преференцията в България не е сработвала заради прекалено високия й праг. Очаквам 150 хил. гласа да е националната квота за излъчване на един депутат за влизане в Европарламента. Политиците да си подчертаят дебело това число.
Това коментира математикът проф. Михаил Константинов в студиото на бТВ и добави, че очаква увеличена избирателна активност, сравнена с предишната година.
Професорът предупреди, че очаквана от него грешка при гласуване с новите бюлетини е да се отбележи само дясното поле за преференция, без да се избере предпочитаната партията, която е в лявото каре на бюлетина. Тогава тя би била невалидна.
Депутатът от КБ Татяна Буруджиева коментира, че на Евроизбори отива предимно да гласува твърдият електорат на партиите. Тези личности, които са в евролистите са познати, няма тепърва да ги популяризираме.
Няма как българският вот да бъде контролиран, предупреди Константинов, въпреки че бюлетините имат номер. Ако държите да получите пари за вота ви – вземете ги и гласувайте както желаете, гласувайте на пук, призова Константинов. Той предупреди, че ще бъдат направени опити хората да бъдат заплашвани, че благодарение на този номер вотът им може да бъде проверен, а тези номера са нещо друго.
Този път и чавка и „X” ще бъдат приемани за отбелязване на вота. Това е така, защото на последните избори най-голямата част от невалидните бюлетини е била заради това, каза Буруджиева.
И двамата гости коментираха, че продължава да е необходимо списъците да бъдат изчистени. Има 1 млн. и половина хора в чужбина, за които не се води никакъв регистър и не е ясно кои са починали.
Има места, където избирателните списъци надвишават като брой изобщо живеещите в дадена област, коментираха още гостите в студиото.
Буруджиева коментира, че датата за евроизбори е много неудобна, тъй като това е време, в което много хора отиват на гурбет, датите съвпадат и с абитуриентските балове.