Изчисленията на синдикалистите показвали, че дори при това си състояние икономиката в страната може да си позволи по-високи заплати. Съвкупният произведен продукт позволява това увеличение да бъде между 20 и 50% от сегашното възнаграждение, твърди пред "Преса" президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Само чрез договаряне на заплатите може да се подобри чувството, че нищичко малко по-справедливо се случва и че хората не са прецакани. Нашите анализи показват, че между 20 и 50% от икономическия растеж, разбирайте и ръста на производителността на труда, остават неотразени в ръста на средната работна заплата през м.г. Т.е. поне с 20-ина, а в някои сектори и с 50% може да нарасне средната заплата, без това да доведе до загуба на конкурентноспособност, обяснява Пламен Димитров.
Това е валидно най-вече за секторите в индустрията, селското стопанство, туризма. При тях има силно задържане на разходите за труд, категоричен е той.
Президентът на конфедерацията подкрепи позицията на синдикатите да има договаряне на минимални работни заплати, а като пример посочи машиностроене, металургия, пивоварна индустрия и други.
Планът на синдикатите предвижда в най-скоро време да се проведат дискусии както с правителството, така и с работодатели, каза още Пламен Димитров. Акцент на срещите ще бъде въпросът с трудовото досие на всеки работник. Ще се обсъдят и процедурите по масови уволнения и мащабните преструктурирания на фирми. Предварително ще се изискват регламентирани консултации с представители на работниците.