Ние наистина сме много бедни и доходите ни са едни от най-ниските в Европа, заяви по БТВ Мика Зайкова. Нуждаем се от ръст на доходите.
Той трябва да е свързан не само с производителността, но и с образователното равнище, каза тя. Не може да работиш 8 часа и да си работиш беден, а у нас хора, работещи по 8 часа, не могат да си платят сметките и да се изхранват, посочи тя.
Сещам се за един израз от стара книга "Златния телец" : "Да се обича съветската власт е хубаво, но трябва и да се работи!", напомни експертът и бивш министър Христина Вучева. Трябваше да има поне някаква идея за развитие на производството, но нещо реално, не неща като ре- и деиндустриализации, каза тя. И потвърди, че доходите са отчайващо ниски.
Над 1 милиард и половина влизат в страната ни от гастарбайтерите ни. В Германия да си беден, трябва да получаваш по-малко от 950 евро, а в Люксембург - над 15, посочи Зайкова. Има неща, които може да се направят, като напр. в Унгария, каза тя.
Бюджетът може да увеличи социални помощи и минимална работна заплата много лесно и в кратко време, сметката не е толкова трудна, но това ще доведе до увеличение на дълга ни поне с милиард, каза Вучева. Когато го увеличим, трябва да отидем на пазара, може и на вътрешния, може и на външния. Цената на този дълга тогава обаче ще се увеличи със сигурност, докато сега го пласираме на добра цена с незабележимо лихвено бреме. А иначе ще се увеличи лихвеното бреме. Трябва да има сериозен анализ на възможните подходи, обясни Вучева.
Това обаче може да завърти колелото с други 2-3 милиарда, да се вдигне потреблението, вметна Зайкова.