От този четвъртък до неделя включително, на 4 сцени в различни точки на столицата, ще се разгърне цветната танцова магия на III-то издание на Международния Детски Фолклорен Фестивал – София.
Събитието ще завърши с пищно дефиле в центъра на града. То ще тръгне от високата сграда на НДК на булевард „Витоша” в 13 часа в неделния ден, ще премине по пешеходната част на Витошка, покрай църквата "Св. Неделя", след това през площад „Независимост”, покрай президентството и ще продължи по жълтите павета на булевард "Цар Освободител", за да стигне до лятната естрада в Борисовата градина, където ще е разположена основната сцена на фестивала. Там в 15ч. ще започне заключителния концерт.
Както и в предходните си издания, и този път Международния Детски Фолклорен Фестивал – София се ангажира със социално ориентирани каузи. На 25 април (в петък) преди обяд, в градинката пред община Младост ще бъде оформена Лесо зона, създадена от групите участници в това издание. Децата ще засаждат дръвчета, дарени от обществената инициатива „Когато станем 100 000 – ще посадим гора”. Фестивалната лесо зона се реализира със съдействието на Столична Община, район Младост.
Организаторите на детския фолклорен фест дават възможност за изява на сцените му на деца от социални домове и дневни центрове. Сред тях са децата от Средното специално училище с детска градина за деца с увреден слух „Проф. д-р Дечо Денев” – гр. София, възпитаници на СОУ за деца с нарушено зрение „Луи Браил” – София, вокална група „Феникс” с ръководител Георги Холянов, танцова и певческа формация "Аз също мога" към Столичен общински дневен център за социална интеграция на инвалиди.
Основните участници от българска страна са и съорганизатори на събитието. Това са Детско-юношески танцов ансамбъл "Пламъче", Детски танцов ансамбъл "Огнените" - Бусманци и Детски фолклорен танцов ансамбъл "Искрица" при народно читалище "Витоша".
Детко-юношески танцов ансамбъл “Пламъче” е създаден през 2007 година като първоначално е кръстен „Зорница”. Основатели на ансамбъла са Ивайло и Ралица Първанови. Днес в него се обучават над 180 деца на възраст от 4 до 16 години. Те изучават български народни песни, танци и обичаи от всички етнографски области на България. В своята кратка история, ансамбълът има над 150 концерта и участия в страната, в Полша, Румъния, Босна и Херцеговина и Италия, както и няколко награди от различни танцови конкурси.
Танцовото изкуство в Народно читалище „Елин Пелин-1926”, с. Бусманци, откъдето е фолклорен ансамбъл „Огнените” поставя началото си още през 1943г., за да просъществува и до днес. Към читалището съществуват детски и голям танцов състав „Огнените”, а към ансамбъла е основана женската певческа група „Пъстра свиленица” с ръководителка, изключителната професионалистка Йорданка Гиздова. В репертоара на „Огнените” са включени танци от всички етнографски области на страната, а в гардероба на ансамбъла може да се открие богат избор на народни носии. Огнените са носители на златни медали и призови отличия от различни фестивали и концерти у нас и в чужбина.
Третият сред съорганизаторите - Детският фолклорен танцов ансамбъл „Искрица” при Народно читалище „Витоша” е създаден през 1999 година от Николай Несторов, който работи с децата и до днес. „Искрица” наброява над 150 деца на възраст от 3 до 16 години, разделени в четири възрастови групи. Сред многото концерти у нас и участия в конкурси, ансамбълът има изяви и в съседните Сърбия, Македония и Турция.
Освен тези три основни трупи – съорганизатори, от българска страна по време на третото издание на Международния Детски Фолклорен Фестивал – София, участие ще вземат още 144 СОУ "Народни будители" София, Танцов състав „Лодос“ към 129 ОУ„Антим І“ - София, Детски танцов състав към Читалище "Св. Цар Борис I" - с. Бистрица, ДТС "Илиенче" - София, Детски танцов състав „Кремиковче” към НЧ „Светлина” - кв. Кремиковци, Детско музикално-танцово студио „ХОРЦЕ” - София, Националното училище за танцово изкуство /НУТИ/ - София, Група „Дионисиев звън” - гр. Сопот, Детският фолклорен ансамбъл “Габровче” - Габрово, танцов състав „ЧУДЕСИЯ” при Младежки дом - гр. Пазарджик.
Акцент в програмата в съботната вечер, на 26 април, е специалния поздрав, който Бистришките баби ще отправят със своите песни към участниците на фестивала на сцената на народното читалище „Св. Цар Борис I- 1909” в Бистрица.
На четирите сцени в четирите дни на фестивала, наред с родните танцьори, ще се изявяват и техните гости от чужбина - Образцовия ансамбъл за песни и танци „Везелинка” от Белгород, Русия; „Каина” от Естония; „Мали Дзянишание” от Полша; „Les Sarabandes du Folk" от гр. Хагенау, област Елзас, Франция; Културно-артистичната асоциация „Гайрет” от Сараево, Босна и Херцеговина; Детско-юношеската фолклорна група „Корничка” от град Тренчин, Словакия.