От 25 години сме свидетели на противопоставянето работодатели и синдикати. Правителството е ментор, който разрешава спора между синдикати и работодатели, а това е погрешна позиция. Опитва да засили противоречията между тях. Става така, както искат политическите партии. Трябва и двете страни да помислят за формула да намерят най-добрите пътища за развитие на икономиката и да ги наложат на правителствата, заяви бизнесменът Васил Василев в „Лице в лице”.
Мен лично няколко правителствата много са ме мачкали. Взема ли са ми някои от бизнесите, за да го дадат на своите мекерета, допълни Василев.
Има много смущаващи неща в нашата икономика. Няма доверие в макроикономическото управление. Ние не сме сигурни какво ще бъде утре. Има и други неща, които съпътстват тази несигурност, като дефлацията. Бизнесът прави разходи и получава продукт, който решава да продаде, но цената, която той предвижда е по-ниска. Това води до свиване. Имаме драстично разминаване на ценовото равнище вътре у нас и в ЕС, смята Гарабед Минасян от Института по икономика на БАН.
Имало е увеличение на депозитната база на домакинствата, но хората не желаят да ги използват, същото е с бизнеса. Инвестициите намаляват, а те стоят в основата на икономическия растеж. Български собствени капитали напускат страната и отиват в чужбина. Шест милиарда и 6 млн евро за 5-6 години са излезли навън, което прави по милиард на година, допълни икономистът.
През тези 15 години опитвахме да налагаме един модел, който се провали. Данъците са ниски, а в Германия и в Англия не е така и са добре. Грешно е да привличаме инвеститори с ниски данъци, там е проблемът, смята председателят на КНСБ Пламен Димитров.
Васил Василев подкрепи идеята на синдиката да се измени системата на облагане. Не може най-бедните хора да плащат еднакво като богатите, посочва той.