Иманяри разорават плажа в Слънчев бряг, алармираха концесионерите на ивицата в най-големия черноморски курорт.Има тенденция иманярите да посягат и на защитените пясъчни дюни.
„В началото не ни правеха впечатление, но вече се превърнаха в бедствие. Всеки ден гоним по 5-6 човека, които буквално стоят пред трактора, който заравнява пясъка, и твърдят, че плажът е държавен и могат да си правят на него каквото искат”, коментира пред „Монитор” управителят на южния плаж в Слънчев бряг Кирил Спасов.За него това е голям проблем, защото голяма част от ивицата е изчистена и заравнена като част от подготовката за сезона. Мак ар и плажът още да не се използва активно, в курорта вече има туристи. От ранни зори обаче жадните за злато и други ценности иманяри разкопават пясъка. Ново нашествие започвало през нощта. На служителите на южния плаж отговаряли, че не вършат нищо незаконно и отказвали да напуснат плажа, продължавайки да търсят ценности.
„Всеки ден машини и работници отстраняват пораженията и изглаждат пясъка. На следващия ден иманярите идват отново и продължават да копаят пясъка, превръщайки плажа в „лунен пейзаж” - на всеки няколко метра зеят грозни „кратери”, твърди Спасов.
Лично той е разгонвал вчера търсачите по плажа.
„Има местни хора със самоделки, но има и чужденци със скъпи металотърсачи. Вчера за първи път видях и жена, беше на около 40 години”, обясни концесионерът.
От иманяри се жалват и останалите концесионери на плажове на юг. Ровели пясъка по цяло лято, през есента и пролетта, само през зимата нямало набези. Металотърсачите засичали много златни ланци, синджири, пръстени и обеци, както и монети. Под пясъка се намирали още часовници, мобилни телефони и дори цифрови фотоапарати, но това било рядкост.
Качествените металотърсачи струват хиляди левове и с такива едва ли могат да се снабдят обикновените хора. На централния плаж в Созопол обаче такива не са припарвали. Обикновено тук идват любители търсачи на ценности, които ровят пясъка. Това най-често са млади или по-възрастни безработни.