Най-големите кредитори на "Химко" - държавните "Булгаргаз" и НЕК, както и Националната агенция за приходите (НАП) ще плащат за охраната на предприятието.
Те ще се бръкнат и за съдебните разноски по обжалването на водено от химкомбината дело. По този начин данъчните и двете държавни компании, които също не са в добро състояние, ще гарантират бъдещите си вземания от фалиралия торов завод.
На 22 април синдикът Росица Томова е свикала общо събрание на кредиторите, съобщава „Труд”. На него тя е съобщила, че дружеството не разполага с пари, за да плаща за физическа охрана и може да бъде ограбено. Отделно компанията не разполага и с пари по дело за имуществото му. Томова е поискала 116,3 хил. лева за адвокатски хонорари и 180 хил. лева за охрана. Кредиторите са се съгласили.
Най-голяма сума ще даде "Булгаргаз" - 83,6 хил. лева за хонорар и 112,86 хил. за охрана. НЕК ще се бръкне с 32 660 лева за адвокати и 44,1 хил. лв. за охрана. Данъчните пък ще платят 23 хил. лева за охрана.
В средата на април икономическият министър Драгомир Стойнев обяви, че държавата не може да участва в търга за "Химко" заради водено дело за имотите му. По план заводът трябваше да бъде купен с пари от Българския енергиен холдинг (БЕХ). Компанията обаче не се яви на първия търг на 19 април с оправдание, че цената е висока. Предприятието се продаваше за 28,5 млн. лв.
Торовият завод "Химко" не работи от десетилетие. Компанията е приватизирана на части от 1994 г. до 2000 г. В периода 1999-2001 г. "Химко" задлъжнява към "Булгаргаз" и НЕК с 448 млн. лева, а държавата си търси 51,88 млн. лв. заради неизпълнени приватизационни задължения.
Компанията е обявявана два пъти в несъстоятелност, като последно съдът е признал около 85 млн. лева дългове към държавните дружества. В началото на 2013 г. министър Стойнев лансира идеята държавата да купи "Химко", за да подпомогне региона.