Възстановяването на икономиката в Европейския съюз продължава, след като съюзът успя да излезе от рецесията преди година, прогнозира Европейската комисия. Очаква се растежът на БВП през 2014 г. да достигне 1.6 % в ЕС и 1.2 % в еврозоната и да продължи да нараства и през 2015 г., като достигне съответно 2.0 % и 1.7 %. Прогнозата за България предвижда растеж на БВП от 1.7% за 2014 г. и 2.0% за 2015 г.
Като цяло се очаква търсенето на вътрешния пазар да се превърне в основен двигател на растежа за прогнозния период. Разходите на потребителите постепенно ще подпомогнат растежа, тъй като реалните доходи нарастват вследствие на по-ниската инфлация и стабилизирането на пазара на труда. Активизирането на инвестициите - например в областта на оборудването и строителството - ще продължи да подпомага растежа. Ролята на нетния износ се очаква да намалее през прогнозния период.
Такова постепенно засилване на икономическия растеж е било характерно и за предишни възстановявания след сериозна финансова криза. Макар условията за получаване на финансиране като цяло да са благоприятни, продължават да се наблюдават значителни разлики между отделните държави членки и между дружествата с различен размер.
През 2013 г. условията на пазара на труда започнаха да се подобряват. Ето защо можем да очакваме, че ще бъдат създадени повече работни места, а безработицата ще продължи да спада - до 10.1 % в ЕС и 11.4 % в еврозоната през 2015 г.. Очакваната безработица в България през 2015 г. е 12.5%.
Очаква се инфлацията да остане ниска, както в ЕС (1,0 % през 2014 г., 1,5 % през 2015 г.), така и в еврозоната (0,8 % и 1,2 %).
Най-големият риск за перспективите за растеж си остава нова загуба на доверието поради застой на реформите. Освен това се усеща нарастване на усещането за несигурност относно условията отвън. От друга страна обаче предприемането на още смели структурни реформи може да доведе до по-бързо от предвиденото възстановяване.
Макар настоящите ценови тенденции да отразяват както външните фактори, така и извършващите се в момента процеси на корекция, твърде дълъг период на ниска инфлация също може да крие рискове. Постепенно увеличаващото се възстановяване обаче, което е все по-широкообхватно, ще намали тези рискове.