Най-общо казано негласуващият е този, който не вярва, че участието му в избори би допринесло за промяна на живота му.
Профилът на гласуващия и негласуващия обсъдиха в студиото на бТВ социолозите Юрий Асланов и Румяна Бъчварова.
Между 3,5 и 5% са хората в България, които никога не са гласували. Това е политическо решение и по някакъв начин изразява тяхната воля, каза Бъчварова. Обикновено човек, като навърши пълнолетие, гласува, защото му е интересно. След това има спад, тъй като младите си мислят, че политиката е за възрастните.
Отчуждението от политиката е основната причина за негласуване. Много малка част от хората, които не гласуват, проумяват, че те влияят по този начин, заяви Асланов. Гласуващият човек е с по-висока възраст. Аз не искам да противопоставям 2-те групи. Интересът за Европейски избори е най-слаб, защото хората не вярват, че чрез тях реално се разпределя власт.
Винаги стои като основна линия дали това, което политиците ти обещават, се отнася за твоя личен живот. Зад обещанията за висока заплата например, хората все по-малко вярват, че стои реална възможност за това. Обществото е все по-ориентирано кои са автентичните обещания и кои не, каза Бъчварова. Избирателната активност няма да бъде много висока и това ще се отрази най-вече на малките партии, добави тя.