Конституцияна е категорична, че няма как НС да разследва държавния глава, заяви по НТВ Георги Марков, бивш конституционен съдия. Ако 1/4 от депутатите преценят, че той е извършил държавна измяна или е нарушил конститтуцията, трябва 2/3 от народните представители да внесат искане до КС, където пък трябва да има трима докладчици и девет конституционни съдии, които да решат въпроса, обясни юридическата страна на въпроса той.
Избран от ВНС държавен глава имаше през 90-та г. невероятни правомощия - да отменя актове на правителството. Година и половина по-късно същият човек, избран пряко от народа, вече беше с орязани правомощия, напомни ситуацията през 90-та година Марков.
Не съм чул някой народен представител сега да е казал, че президентът е извършил държавна измяна или е нарушил конституцията, добави Марков.
Не е необходимо човек да бъде юрист, видимо с просто око е, че президентът Плевнелиев не е извършил държавна измяна, каза на свой ред социологът Кънчо Стойчев. Проблемът бил друг. Българската държава има много сериозни подозрения за дейността на ЕРП-тата, каза Стойчев. Това събужда подозрения, съмнения, протести, оставки, тоест не е безболезнено за обществото. Изведнъж президентът отива, без координация с държавата на среща. поне да беше казал на сънародниците си, каза Стойчев. И добави, че ако Орешарски беше направил такава среща, проблемът нямало да е същият, защото това била друга власт - изпълнителна.
Всичко се използва за предизборна битка, призна Стойчев и обобщи - бедни сме, защото сме разединени.
Ако българите искаме пряко избран държавен глава, правомощията му трябва да съответстват на прекия избор, настоя Г. Марков.