Амфетаминът, открит в „течния бонбон", продаван в столичното 120-о училище, не е амфетамин, а „химия, която реагира" като такъв.
Това обясни доц. Маргарита Гешева - началник на клиниката по токсикология в „Пирогов" и национален консултант по токсикология в сутрешния блок на бТВ. Именно в лабораторията на института бе открит амфетаминът, след като майка на ученичка го изпратила за проверка.
Става въпрос за т.нар. „кръстосан отговор" - фалшиво позитивна реакция, при която някаква друга съставка реагира като амфетамин, а не може реално да бъде, заяви доц. Гешева.
По думите й такива съединения във водна среда са нетрайни - съществуват само 2-3 часа. Затова нещо, произведено в Китай и след това транспортирано до България, едва ли ги съдържа. Друг аргумент за липсата на субстанцията според нея е скъпата цена на амфетамина.
„По-скоро последствие имат тези всички Е-та и тази химия, наблъскана в продуктите, и този аспартам, низвергнат в Америка, макар и в микроколичества. Той е 200 пъти по-сладък от захарта. Натрупва се в организма, защото го приемаме с всякакъв вид храни. Това количество след години какво ще отключи, Бог знае", коментира още консултантът.
Тя все пак уточни, че методите, които са приложени за изследване на продукта, са скринингови, а за да може да има реална юридическа стойност, трябва да се направи инструментално изследване - чрез течна или газова хроматография. Такава проверка в момента се извършва в специализирана лаборатория на МВР. Оттам обаче не дават срок за обявяване на резултатите.
Експертът от Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) д-р Галя Витьова обяви, че отговорност в случая носи операторът на съответния продукт и фирмата е глобена, защото няма разрешително да го продава в училище. Тя обаче отказа да й назове името, тъй като не смята за необходимо преди да излязат резултатите от изследването на МВР.
Витьова заяви също, че не може да гарантира за коректност на обявените съставки на етиката. От думите й стана ясно още, че ако продуктът съдържа нещо, което е отровно, то няма как да бъде открито, ако не се търси точно то.