След близо 6
месеца дискусии и дебати, политиците узакониха специалните кредити за студенти,
които са дългогодишна практика в по-развитите страни по света.
Kредити ще бъдат отпускани на студенти и докторанти до 35-годишна възраст. Сумата, която ще имат право да ползват от банките зависи от това, в кой ВУЗ учат. За българските учебни заведения се предвиждат да се дават от 500 до 20 хил. лв. Желаещите да получат образование в чужбина пък, ще разполагат с до 100 хил евро. Кредитите трябва да бъдат върнати на банките в срок от 10 години, като срокът за погасяването им започва веднага след пълното дипломиране на ползвателите. Предвидена е обаче и 1 година гратисен период, през който студентите могат и да не изплащат вноските, които са договорили с банките. Сумите, които те ще отпускат няма да бъдат обезпечени, тъй като се предполага, че не всеки студент има самостоятелни доходи, които да деклрира. В зависимост от това, каква е политиката на съответната банка обаче, клиентът трябва да сключи договора с двама поръчители. Лихвеният процент ще е с два пункта по-висок от основния лихвен в БНБ.
Според студентите това е в голям плюс за развитието на образованието ни, тъй като с последното покаччване на цените във ВУЗ-овете, е практически невъзможно да се следва в страната ни без помощ от родители или роднини. Това е и един добър начин младежите да започнат да водят по-самостоятелен живот. Друг позитив е, че кредитите се заемат от семестър до семестър, т.е. когато студентът има нужда. При смърт или при трайна работоспособност на 70% в рамките на 3 години, кредитът се опрощава.
снимки Вяра ЙовеваЗа да се следят евентуални нарушения и от двете страни, е създаден Национален съвет за кредитиране на студентите и докторантите към министъра на образованието и науките. В него ще вземат участие представители на МОН, Министерството на финансите, Съвета лна ректорите, БАН, Селскостопанската академия, Националното представителство на студентските съвети и на Асоцияцията на банките в страната.
Frognews.bg