Началото на Европейския съюз беше поставено със създаването на еврозоната, в рамките на която политическите лидери не успяха да осъществят необходимата финансова и политическа интеграци, пише бившият американски вицепрезидент Ал Гор в немското издание "Виртшафтсхойте". Този пропуск доведе до сериозна политическа и икономическа криза, която до ден-днешен остава неразрешена.
Европа има два изхода: Тя може да признае провалилия се експеримент със създаването на еврозоната и рязко да намали броя на страните, които заедно с Германия и Франция, да останат във валутния съюз. Това ще струва скъпо на тези, които ще трябва да излязат от него. Но в същото време ще укрепи дееспособността на останалите участници в еврозоната.
Вторият вариант предвижда бърз и смел преход към истински съюз в Европа. За осигуряването във всичките 28 държави-членки на ЕС сходен жизнен стандарт обаче Германия ще трябва да похарчи значителна сума пари. В близко бъдеще подобен вариант не може да се реализира по политически причини, смята Гор.