Изключителен интерес предизвика провелата се в Благоевград кръгла маса по проблемите и предизвикателствата в българското образование. В дискусията участваха преподаватели и студенти от Югозападния университет „Неофит Рилски, учители и директори от основните и средните училища в града и областта.
Проф. Ваня Добрева, преподавател в ЮЗУ „Н. Рилски“, народен представител от ПГ на КБ и председател на Комисията по образованието и науката представи параметрите на бъдещия закон за народната просвета. "В него е застъпена практиката за образование в училището и през целия живот, обучение от ранна детска възраст от 4-годишна възраст с цел да се развива мисленето на детето, за да може само да решава житейски ситуации", обясни тя. Добрева подчерта, че образованието трябва да придобие правна регламентация и учителят да бъде поставен в центъра на образованието. Тя акцентира и върху предлаганите социални пакети за млади учители в малките населени места, като идеята е местните жители да имат контакт с учителя след края на учебните занятия и да може да се поддържа непрекъсната връзка между родител и преподавател.
Доц. Атанасов представи новия план за нова структура на образованието, който да не демотивира учениците, а напротив, да ги подготви за пазара на труда, която предвижда интензивно езиково обучение.Обсъден бе и въпросът за финансирането на извънучилищните звена. Доц. Атанасов увери, че това е планирано да се случи, но след като бъде променен закона за народната просвета, като това ще стане най-рано следващата година. На въпрос за заетите в училищата по проекти, с продължителност до октомври 2014 година, присъстващите аплодираха решението за удължаване на договорите на тези служители.
Някои учители изразиха своята тревога, че училищните автобуси с логото на МО не се използват рационално, а служат за нелоялна конкуренция между училищата. Те обясниха, че училищните автобуси, които превозват децата от благоевградското село Церово не се транспортират до най-близкото VІ-то училище, а през три съседни до ХІ-то училище. Те смятат,че заместник- кметът си пази мястото като е разпънал чадър над някои политически оцветени училища. Според тях общината не извършва и контрол върху изразходваните средства за поддръжката на тези автобуси. Доц. Атанасов предложи в този случай да се сезира Сметната палата за разходването на тези средства.
На срещата присъстваха и народният представител от ПГ на КБ Емил Костадинов и областният председател на БСП-Благоевград Юлиян Гошев. От своя страна те обещаха да съдействат за провеждането и на бъдещи срещи за обсъждане на готвените промени в сферата на образованието.