Изследователите от Масачузетския технологичен институт откриха нов начин за измерване на температурните градиенти в течности, с помощта на който може да се приведат в движение различни обекти. Едно от възможните приложения на този механизъм е управлението на движението на айсберги в открито море.
Томас Пикок и колегите му са публикували статията за манипулирането на температурните градиенти в последния брой на сп. Physical Review Letters. За своите експерименти учените използвали съд с вода и плаващи в него обекти, чиято повърхност се нагрявала дистанционно или се охлаждала. Разликата в температурата на повърхността на обекта и околната течност предизвиквала движение на обекта. Нагрявайки или охлаждайки едната от страничните части на предмета, може да се промени плътността на всяка течност, намираща се близо до тази повърхност. По този начин от едната страна на обекта плътността на течността става по-малка, отколкото от другата. Разликата в плътността, предизвикана от температурния градиент, поражда сила на налягане, в резултат на което предметът започва да се движи.
Ефектът, експериментално потвърден за малки обекти, може да бъде приложен с успех и към много големи. В случай на успех той може да се използва в индустриален мащаб, а дори за различни мерки по защита на околната среда. "Откриването на подобно явление в хидродинамиката е голяма рядкост. То може да намери приложение в най-различни области. Надявам се, че други учени също ще се заемат с изследване и развитие на този ефект в сферата на своята научна дейност", отбелязва Томас Пикок.