Политологът Антоний Гълъбов изрази опасения, че за изборите за Европейски парламент в неделя ще бъдат регистрирани над 60 хил. наблюдатели, много от които няма да наблюдават вота, а ще се опитват да контролират избирателите. По думите му, няколко социологически агенции оповестяват данни, които целят да откажат хората да гласуват.
В социологическия сегмент на този пазар има картелно споразумение. Това е картел, който функционира през няколко социологически агенции и който има различни измерения от социологията. Политическите партии имат какво да губят. Изключително скандалната реакция от страна на ЦИК и от страна на разследващите органи е генерична политическа корупция. Неспособността на държавата да защити своите граждани е много тежък проблем, каза Гълъбов пред БНР.
В почти всички изследвания от последната седмица на предстоящия вот БСП се очертава като първа политическа сила. „България без цензура” пък в повечето случаи измества ДПС от традиционното за движението трето място. На формацията на Николай Бареков социолозите дават около 10% подкрепа.
В проучването на "Сова Харис", публикувано в последния ден от предизборната кампания, преднина има БСП с подкрепа между 31-35% пред ГЕРБ с 28-32% доверие. На трето място е поставена „България без цензура” с 9-11%, изпреварваща ДПС, което получава 8,5–10,5%.
Данните на Института за модерна политика 4 дни преди изборите дават преднина на БСП (20,8%) пред ГЕРБ (19,2%), на трето място е „България без цензура” (7,7%), следвана от ДПС (7,5%) и „Атака” (4,6%).
Проучването на „Медиана” поставя на първо място БСП с 20,5%, следвана от ГЕРБ (17,1%), „България без цензура" (9,8%), ДПС (7,3%), Реформаторският блок с (4,3%), НФСБ (3,6%), „Атака" (3,5%) и АБВ (2,9%).
По данни на „Афис” БСП получава 17,9%, ГЕРБ – 17,6%, ДПС – 8,3%, ББЦ – 6,7%.
Според проучването на „Галъп” БСП и ГЕРБ биха си осигурили по 5-6 представителя в ЕП, ДПС – 3 или 4, а ББЦ – един или двама.