Активността в Егейско море не се свързва пряко със сеизмичните зони на територията на нашата страна. Слава богу, това е едно земетресение извън пределите на нашата страна. То не е от катастрофалните, т.е. тези, които са ставали в началото на миналия век, с магнитуд над 7, коментира проф. Емил Ботев от Сеизмологичния институт при БАН пред БНР.
Той обясни, че трусът не е продължение на процеса на микроземетръсна активност, който е започнал преди три месеца от Рила и е спрял до Плана планина преди Панчаревския възел.
„Там проведохме специални изследвания и имаме резултати от геодезичните измервания на точките на софийската мрежа, която се свързва с Витошкия разлом. И там нямаше никакви данни за сериозни придвижвания, т.е. за натрупване на напрежение”, каза специалистът.
„Не трябва да се притесняват хората, тъй като активността в Северна Гърция е на порядъци по-висока в момента в сравнение с нашата. Имаме една активизация в последните една-две години. Така че тя е едно естествено продължение и това земетресение не може да доведе до много сериозни щети на територията на нашата страна", коментира Ботев.
Той успокои, че вторичните трусове ще се усещат по-леко и вероятността да има по-силен трус е нищожна. "Моето мнение е, че няма да имаме по-силно земетресение, а напротив, земетресение с по-слаба активност ще има в Северно Егейско море и те могат да бъдат дори хиляди", обясни Ботев.