Избирателната активност в Евроизбори 2014 е 43.11%. Данните се съобщават на страницата на Европейския парламент. Това е първият път, когато избирателната активност се е повишила след първите преки избори през 1979 г. През 2009 година избирателната активност бе 43%.Официалните резултати се очаква да бъдат обявени до часове. Проевропейските лявоцентристки и дясноцентристки партии изглежда, че ще запазят контрола върху 751-местния законодателен орган.
При това броят на евроскептиците може да се увеличи двойно. Двадесет страни от ЕС, сред които и България, гласуваха днес за Европейски парламент в т.нар. супернеделя. Останалите 8 страни гласуваха в предните 3 дни, но всички трябваше да чакат неделя, за да обявят резултатите си.
Германия, Франция, Испания, Италия и Полша бяха сред големите страни, които гласуваха днес. 388 милиона европейски избиратели имаха право да гласуват за общо 751 депутати в новия Европейски парламент, който ще работи от 2014 до 2019 г. На евроизборите се явиха близо 17 000 кандидати, включени в над 900 листи. Последни затварят избирателните секции в Италия в полунощ наше време.
Прогнозите за възход на крайната десница във Франция се потвърдиха. Националният фронт на Марин льо Пен печели евроизборите в страната с 25%, показаха прогнозните резултати. Втори са десноцентристите с 21%, а трети са социалистите с едва 14%, предаде Ройтерс.
Консервативният Християндемократически съюз на Ангела Меркел печели изборите за Европейски парламент в Германия. Според прогнозните резултати той взема 36,1% от гласовете. На второ място са социалдемократите с 27,5%. 6,5% взема евроскептичната “Алтернатива за Германия”, докато либералите получиха едва 3%. Германия праща най-голямата група депутати в Страсбург – общо 96 души. (Виж вдясно разпределението на местата по държави.)
В Австрия също начело бе десноцентристката Народна партия с 27,6%, следвана от социалдемократите с 23,8%. Антиимигрантската Партия на свободата остана едва на трето място с 19,5%.
Според последните прогнози за разпределението на местата в Европейския парламент начело излиза фракцията на Европейската народна партия (ЕНП) с 217 депутати, следвана от социалистите и демократите със 199 депутати, либералите с 61 депутати и зелените с 50 депутати. Очакваше се обаче поне една четвърт от местата да бъдат заети от евроскептични групи.