НОВИНИ


Проф. Друмева: Трябва да гласуваме, искаме ли демокрация

20 7047 08.06.2014
Проф. Друмева: Трябва да гласуваме, искаме ли демокрация
Проф. Емилия Друмева Булфото

В преамбюла на Конституцията е записано изрично, че България е демократична държава. Ако не упражняваме избирателното си право, демократичната държава трудно ще се изгражда, трудно ще съществува.



Това коментира конституционалистът и председател на Обществения съвет към ЦИК проф. Емилия Друмева пред БНР. Демократичната държава се случва през правото на гласуване, отбеляза тя и допълни: „Тази особеност на избирателното право трябва да бъде разбрана и възприета от всеки от нас. Конституционният съд би следвало да се включи и да разясни това особено естество на избирателното право. То е право, което трябва да се упражнява, ако искаме да живеем в демократична държава".

Конституционният съд може да разясни особения статут на избирателното право с тълкувателно решение, коментира тя исканията за въвеждане на задължително гласуване.

„Едно изменение на изборния закон, предшествано от разясняване, тълкуване, направено от Конституционния съд за това, че изборното право е особено право, което трябва да се упражнява, за да имаме демократична държава - считам, че това би било ефективно", посочи проф. Друмева.

Според нея тълкувателно решение на Конституционния съд може да бъде произнесено в кратки срокове, защото не е обвързано с определен период на изчакване. В България вече е имало задължително гласуване, по време на Търновската конституция, напомни тя. „Ако се въведе изискване за активно упражняване на избирателно право, това несъмнено ще е нещо ново, но то ще бъде описано в указание на ЦИК или в самия закон", допълни експертът.

Задължително е гласуването в Белгия и Гърция, а доскоро и в Австрия, напомни тя и допълни, че при налагането на задължително гласуване големите санкции при отказ са неподходящи.

„Към касиране на избори се пристъпва при констатирани съществени нарушения. Това е измерителят, по който се произнася Конституционният съд. Конституционният съд е съд по право, но когато проверява избори, по изключение, действа и като съд по факти", каза проф. Друмева в коментар на исканията за касиране на евроизборите.
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама