Църкви, съдилища и кметства обявиха война на минижупите и дълбоките деколтета. Те масово затръшват вратите си пред дамите, дръзнали да разголят прелести в жегата. На гонения са подложени и мъжете, пуснали се по бермуди и чехли. Някои фирми пък налагат глоби на работници по потници.
С въвеждането на лятното работно време в община Кюстендил отново се постави ограничение за дължината на полите и панталоните както за служителите, така и за всички посетители. Забранени са потниците и джапанките. "Общината не е плаж, а институция и е необходимо уважение към нея", коментираха от кметството, пише "Телеграф"
Много фирми също налагат подобни изисквания. IT специалисти в столична компания били изпъдени да се преоблекат, след като шефовете им ги заварили да седят пред служебните компютри по бермуди. "Задължиха ни да сме с дълги панталони в офиса, независимо колко горещо е навън", разказва един от потърпевшите. Във фирма за хамалски услуги пък постъпило оплакване от клиенти, че работници по потници отъркали потни и космати в мишници в холната гарнитура, която пренасяли. Виновниците се простили с надницата си, а още на следващия ден всички служители били принудени да ходят с тениски и гащеризони на работа.
Изключително строги към външния вид са в съдилищата. Варненският окръжен съд отлага дела, заради явяване на една от страните с джапанки и къси панталони. Заповедта в съдебните палати се спазва стриктно вече десет години.
Мъж с женски дрехи пък успял да пробие охраната в Добрич. Случаят е отпреди години, но пък е легендарен. Охраната на Съдебната палата го върнала, защото се опитал да влезе по джапанки и къси гащи. Тогава мъжът отскочил до близкия магазин за втора употреба и се върнал облечен с дълга пола и маратонки. Видът му потресъл полицията, но господинът самоуверено обяснил, че вече не е по джапанки и къси гащи и отговаря на изискванията за прилично облекло.
В много църкви и манастири също не допускат разголени посетители. В някои храмове тактично предлагат шалчета за голи рамене.