Към момента не се налага взимането на други заеми на външните пазари. Това заяви министърът на финансите Петър Чобанов.
Той уточни пред „Дарик”, че от началото на годината стратегията за държавния дълг се изпълнява гладко и спокойно и коментира, че „въпреки истеричното говорене", на вътрешния пазар има намаляване на доходността на държавните ценни книжа, тъй като пазарът има доверие на правителството, че то може да посреща и обслужва своите задължения.
„Важно е в тази ситуация, в която се намираме в момента, малко да се успокоят приказките по отношение на дълга, за да може да се реализира успешно планираната емисия", тъй като „независимо от това кое е правителството, тази ликвидност трябва да се вземе заради старите дългове", добави финансовият министър.
„Целта на външната емисия е да не се изтегля тази ликвидност от икономиката на страната, за да остане тя в банковата система и да дадем възможност за съживяване на кредитирането", каза още Петър Чобанов. Коментарите за дупка в бюджета от 10 млрд. лв. категорично не са верни, като това беше част от общия фон, който беше създаден и имаше за цел засилване на политическия натиск, обясни министърът на финансите.
„Не можем да кажем, че една държава е фалирала, когато в края на февруари 2013 г. фискалният резерв е бил 3,9 млрд. лв., към края на април тази година е 6 млрд. лева", подчерта министърът.
Петър Чобанов обясни и дефицита към април 2014 г., като заяви, че стратегията на фискалната политика и на изпълнението на бюджета като цяло, е за постоянно ускоряване на приходите всеки следващ месец в годината. Това може да се види и от данните, които показват, че ако за първите четири месеца на годината, при данъчните приходи, без осигуровките, които се събират от НАП, има нарастване с 0,7%, то за първите пет месеца на годината този показател се увеличава съвкупно до 5,5 процента. По отношение на данъците министърът на финансите заяви, че категорично не би трябвало да има увеличение на ставките.