Не трябва да се подценява ефектът на доминото, но българските банки са доста изолирани една от друга. Не вярвам прокуратурата да има цел да катурва банковата система. Тя за пореден път реагира по познат начин – донос и мигновена реакция, завземайки ролята на други органи.
Това коментира финансистът Емил Хърсев в сутрешния блок на Нова телевизия. Нека прокуратурата да не се меси в работатя на банките, призова Хърсев. По-добре е банкерите сами да решават проблемите си, коментира повдигането на обвинение срещу подуправителя на БНБ Цветан Гунев, затова че не е упражнил контрол върху отпуснати "лоши" кредити от "една банка". Става дума, че Гунев - според прокуратурата не е наложил мерки за спиране на източването на Корпоративна търговска банка (КТБ).
Банкери, а не полицаи и прокурори трябва да извършват банковия надзор, защото някак си разбират повече, добави Хърсев. Една банка освен надзора от БНБ има и вътрешен контрол. Не мисля, че някога ще се докаже, че подуправителят си е затварял очите. Колегата от БНБ със сигурност ще бъде оправдан, чудя се кой ще поеме отговорността за случващото се, каза Хърсев.
Според банкера Мартин Заимов "има ясен регламент на санкции", който урежда взаимотношенията вътре в системата и не е необходима намеса на съдебната власт. БНБ е независима институция и намеса на прокуратурата не е основателна, смята той. Разликата между регулатор и съдебна система е времето на реакция. Прокуратурата никъде по света не реагира бързо, каза Заимов.