Тази сутрин е започнало разрушаването на хангарите на едно от най-старите летища в Европа, което се намира край Божурище. Въпреки историческата му стойност, то не е обявено за паметник на културата, тъй като новите собственици - италианска фирма, обжалват решението то да е под закрилата на закона за защита на паметниците на културата.
Пред входа на летището се събраха хора от Инициативния комитет за защита на Божурище. Един от членовете му - Георги Машев е работил на летището повече от 30 години като пилот и инструктор. Крайно разстроен той заяви пред "Хоризонт":
Плаче ми се. Аз не мога да говоря. Нямаме държава. Това е едно от първите три летища, летище Божурище. Това е история за България. От тук излита Списаревски, за да торпилира американски самолет.
Със строителна техника вече е бил унищожен първия хангар, който е от 1912 година, когато е започнало изграждането на летището. През годините заради близостта си до столицата летището се превръща в основен пункт на въздушна защита на София като тук са дислоцирани основните сили на военновъздушните сили до 90-те години на 20-ти век.
През 2008 година Министерският съвет излиза с решение летището да попадне в списъка с паметници на културата, но решението така и не вижда бял свят, защото е атакувано от новите собственици на терена и е отменено след съдебното решение. В институциите отлежава подписка от 7 хиляди души, жители на Божурище, в защита на летището.