НОВИНИ


Дойче веле разкри схема за „печелене" на европрограми, Н. Василев се сърди

24 5699 02.08.2008
Дойче веле разкри схема за „печелене

Шест организации, чиито представители са членове на Комитета за наблюдение по оперативната програма на ЕС „Административен капацитет" (ОПАК) са спечелили проекти и съответно пари по нея.


Това обяви в петък пред радио Дойче веле Милена Дачева от неправителствената мрежа БАРДА, която разкри преди дни, че държавни служители искат подкупи до 50% от стойността на европроекти. Това съобщата електроннто издание Mediapool.bg.

Министърът на държавната администрация Николай Василев отхвърли всички обвинения. Той заяви пред Mediapool, че е разочарован и учуден от начина, по който Дойче веле са отразили проблема, тъй като в петък сутринта имал среща с техен журналист и с Милена Дачева, а фактите, но неговите аргументи не били оповестени.

Според данните в сайта на Министерството на държавната администрация и административната реформа (МДААР), посочва Милена Дачева, организациите Национално сдружение на общините в Република България, Асоциацията на индустриалния капитал, Българска стопанска камара, Сдружение „Възраждане", КНСБ и КРИБ имат свои представители в Комитета за наблюдение, който следи за спазване на правилата по ОПАК. „И шестте организации имат спечелени проекти по европейската програма", обяснява Дачева. „Връзката между членове на Комитета за наблюдение и спечелилите проекти е очевидна. Освен това говорим само за водещите организации. Може би, ако проверим и партньорските организации, бройката ще се увеличи. Като член на Комитета за наблюдение, всяка една от тези организации разполага с вътрешна информация, с каквато другите кандидати не разполагат", коментира Дачева.

НСОРБ е спечелило проект с "Гражданите и общината - партньори за прозрачна и ефективна местна администрация", който възлиза на 387 359 лв. Български съюз на частните предприемачи "Възраждане" е получил 388 716 лв по проект за развитие на административен капацитет и прилагане на модерни комуникации в дейността на структурите си. Българска стопанска камара е спечелила с подобен проект 387 288 лева.

Друга корупционна схема, според Дачева, е свързана с лобиране на депутати за неправителствени организации. По този повод БАРДА отправя въпрос към МДААР кой реално  стои зад „Сдружение Асоциация Аркадия", спечелила проект „За добро управление на Мизия" и СНЦ „Клуб европейски инициативи - ИДЕА", спечелил проект за прозрачност в управлението на община Ямбол.

В същото време държавни служители от местната и централната власт или техни близки лица изграждат мрежи от граждански организации , които печелят европроекти. От БАРДА питат, дали в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) са чували за „мрежи" от НПО, на които според сигнали на кандидати по проекти дават рамо министерските служители Стефан Герасимов и Пламен Червенков.

Според свидетелства на структури на БАРДА, държавен служител на МДААР е обещал безпроблемно приемане на отчетите по спечелен вече проект срещу 15 %. Става дума за проект, спечелен по ОПАК в края на 2007г., уточнява Милена Дачева. В сряда тя обяви, че високопоставеният служител в МДААР и бивш зам.-областен управител на Ямбол Мария Димитрова има своя неправителствена организация и неин проект, с който е кандидатствала в края на месец април по програмата, е бил одобрен.

„МДААР остро се противопоставя на клеветите срещу Оперативна програма Административен капацитет", е отговорът на министерството, оглавявано от Николай Василев (НДСВ). Към момента Брюксел не е отправял официални критики към управляваните от неговото ведомство програми, а самият той неколкократно е изтъквал колко успешно се справя МДААР с усвояването на еврофондовете.

Милена Дачева посочва и куриози: „Има фирми, кандидатствали по ФАР, конкурентноспособност, втора фаза. Обаждат им се по телефона от Министерството на икономиката и енергетиката и си искат 15%. От фирмите плащат 15%, но не печелят. Платили са си, но проектът не е одобрен".

Тя дава и пример от своя личен опит. „Един следобед, през пролетта на миналата година, ми се обади служител на МРРБ и ми каза, че трябва до два дни да подадем документи по един проект. За съжаление, уточни служителят, победителят вече е ясен, но няма достатъчно кандидати за проекта. Отказах да участваме в подобно наддаване."

Министър Василев заявява пред Mediapool, че ОПАК е най-добре действащата оперативна програма и нито едно от отправените обвинения не отговаря на истината.

Той тмълди, че служителката в неговото министерство Мария Димитрова не участва в НПО. "Става въпрос за неправителствена организация на неин бивш работодател отпреди повече от три години", коментира Василев. При това положение да се говори за конфликт на интереси според него е абсурдно.

По повод участието на представители на НПО в Комитета за наблюдение по оперативната програма, той посочи, че това е изискване съгласно постановление на МС. "Така, че отново не може да се говори за конфликт на интереси. Такъв би имало, ако техен представител е в оценителната комисия по проектите, но аз категорично заявявам, че такива не участват в оценката", посочи Василев. Той заяви, че сутринта е разговарял по телефона и с жена от неправителствената организация, която "уж" подала сигнала за неговото министерство по време на срещата.

„Пред мен тя категорично отрече да е подавала такъв сигнал и дори остана учудена, че я търся. Уверих я, че лично не съм замесен в подобни действия и я помолих ако тя разполага с някаква информация, или научи нещо в бъдеще, да ме потърси", разказа Василев.

Той съобщи, че ще направи сериозна по-обстойна проверка по повдигнатите от БАРДА въпроси. Министърът допълни, че сигналите за искани проценти по европроектите не се отнасят за неговото ведомство и единственият сигнал се изчерпва със служителката Мария Димитрова и обвиненията за конфликт на интереси в Комитета за наблюдение. По думите му разговорът с БАРДА протекъл в духа „някои регионални структури разказват, без имена и факти".

 

Коментарче: Дали някой се съмнява, че чиновници са искали подкупи? А че спечелването на проекти се дирижира и осъществява по схемата „за наши хора"? След докладите на ОЛАФ и ЕК изваждането на такива данни на светло само потвърждава с още по-голяма категоричност, че Брюксел е прав. Реакцията на министър Николай Василев е в тон с поведението на тройната коалиция. Разчита се на посланието: Не сме виновни за нищо, някой ни топи. Може би така му се иска да изглеждат нещата. Трябва обаче да го разочароваме - въобще не изглеждат така.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама