Военни строго секретни обекти и бункери пазят тайната за потопа , довел до трагедията във варненския квартал "Аспарухово". В района се намира военното формирования 48660 - строго секретен военен радиорелеен център, по-известен като Зеленика - Бункера. На пътя Аспарухово-Боровец е под 26800, известно като "06" свръхтаен радиопредевалетелен център. На входа на вилната зона се намира още едно свързочно поделение - познато като "05".
Военни експерти отказват да дават повече информация за тези секретни казарми и тяхната връзка с варненския потоп под предлог, че поделенията са строго секретни и при военен конфликт оттук ще се дърпат конците на бойните действия по бреговата линия. През тях щяла да тече и бойната информация. И това сигурно е така. Но след като са толкова секретни, не са ли имали сигнали и за надигащия се смъртоносен потоп, отнел живота на една дузина и оставил без дом стотици варненци? Отговорът остава загадка.
Тези дни изтече сензационната информация, че евентуална причина за огромната приливна вълна е спукан резервоар на едно от секретните военни поделения над квартала. Информацията бе отречена от шефове на варненския ВиК, но военните си замълчаха по въпроса.
Друга версия за потопа е изтичане на вода от специалните военни водохранилища. Евентуалното им преливане в съчетание обилния дъжд е завихрило водната стихия , помела "Аспарухово".Къщата на Милко Атанасов буквално е посрещнала ударната вълна. Той разказва за помпена станция във военно поделение над къщите в квартала, която често изпускала вода. "Изпускания е имало от резервоара, но е било до нивото на бетона. Но сега, като се е съчетало с дъждовната вода, става стихията", обяснява пострадалият.
Системата за ранно предупреждение и да е сработила е нямало да помогне. За да се избегне трагедията.с техниката на системата информацията щяла да пристигне чак след три-четири часа. България няма възможност да ползва аерокосмически снимки за метеорологични предупреждения и опасности. Цената им е твърде скъпа и държавата не може да си го позволи, обобщават експерти.
Припомняме, че за трагедията в село Бисер преди две години и половина бяха разпитани от прокуратурата военни министри на България от 1961 г. насам за собствеността на язовир "Иваново". Тогава той заля с триметрова вълна хасковското село, където загинаха 11 души и бяха разрушени над 50 къщи.Прокуратурата е събрала шест тома с документи и снимки за състоянието. Делото се наблюдава от Върховната касационна прокуратура.
Близо две години и половина след потопа в Бисер, при който загинаха 11 души, виновни за трагедията няма. Навярно няма да има такива и за трагедията във варненския квартал "Аспарухово".
Фрог нюз