Държавата не бе на ниво при справянето с природните бедствия. Освен взаимните обвинения и ругатни между политиците, засега не сме видели да се деблокира държавният резерв. Разчита се на осиромашелия народ - той да събере чрез лептата си средства за подпомагане на пострадалите, останалите без къщи. За сетен път се видя очевадното: че нямаме надеждно управление, коментира пред Фрог нюз спецалистът по социална медицина д-р Тотко Найденов.
Доброволците, които са достойни само за уважение, ще се разочароват скоро: кой ще им плати пътни, дневни, къде ще нощуват - и за своя сметка, разбира се; даже ги призоваха да отиват с ботуши и лопати. И да си носят суха храна... Ще им секне ентусиазмът още на другия ден, предупреждава д-р Найденов.
Едно явление силно ме потресе: мародерството и спекулата. Съобщиха, че са се явили субекти, които събират пари "за пострадалите", а всъщност ги слагат в джоба си. Това ми напомня за края на м. декември 1989 г., когато, около събитията в Румъния, се навъдиха "студенти" около Софийския университет и в градинката пред него, които пълнеха чували с банкноти от гражданите; разбира се - без фактури, бележки и пр. Чух, че в Добрич недобросъвестни търговци-спекуланти вдигнали двойно цените на минералната вода. При такива случаи на мародерство и спекула по време на бедствия трябва да се изработят и сурово, без милост -прилагат Крумови закони! Затвор и глоба в двойни размери, затваряне на магазини и пр., препоръчва медикът.