След изявлението на проф. Николай Овчаров, че държавата е разпределила парите за разкопки по принципа „на всекиго по нещо" вместо на 5-10 приоритетни обекта, днес дойде и отговорът на председателя на комисията за разпределението на средствата, проф.Божидар Димитров.Според шефа на Националния исторически музей, ако комисията, съставена от най-именитите археолози на България, директори на музеи в София, Пловдив, Варна, Велико Търново и т.н., бяха послушали съвета на Овчаров, то Перперикон нямаше да получи нито лев.
От научна археологическа и историческа гледна точка пари щяха да получат разкопките в старите български столици - Плиска, Преслав и Велико Търново, Дръстър /Силистра/, центрове като Несебър, Поморие, Созопол, големи римски градове като Дебелт, Рациария, Ескус, Никополис ад Иструм, Нове, смята директорът на НИМ
В язвителен тон проф. Димитров заявява, че всеки от останалите обекта превъзхожда значително малкото провинциално антично и средновековно градче Перперек, превърнато /не мога да не призная това почти с възхищение/ от проф. Николай Овчаров с отлична пиар кампания в хит на културно-историческия туризъм.
Председателят на комисията смята, че според критериите, по които работи комисията, Перперек е получил 80 000 лв. При това е била отчетена не толкова научната стойност на разкопките там, колкото стойността на вече разработения като културно-исторически туристически продукт.
„Това е една от най-големите суми, отпуснати от комисията за един обект. Ама парите не стигали, те не стигат на никого и никога, откак финикийците са ги измислили", завършва проф. Божидар Димитров.