Заглъхването на протестите означаваше, че нещо ще се скрие отдолу и ще започне да работи тихо, бавно и полека и ще доведе до тотална деградация. И това се случи, защото протестите отпушваха една определена енергия. Сега протести няма, но има хора пред банки. За това са виновни и управляващи, и опозиция. Аз лично не смятам, че има риск за финансовата стабилност. Вярвам на ръководството на БНБ. Имам много познати там и знам, че са добри професионалисти. Кризата е в доверието към институциите, коментира Мирослав Мурджов от агенцията за политически анализи Research Decision Making.
От всички институции само БНБ си върши работата, продължава той.
Хората в БНБ не биха си позволили да рискуват финансовата и икономическата стабилност на страната за сметка на лично облагодетелстване. БНБ е много консервативна институция и това е нейната сила. Тя работи по стари, но същевременно утвърдени методики, коментира Мурджов.
Политиците имат важната задача да успокоят обстановката. Слава Богу, че не зависи от тях банковата стабилност, а от една институция, която е много консервативна и Слава Богу, че е такава. Датата за изборите е хубав знак, че тази несигурна обстановка ще се промени. Освен че са се разбрали за датата, се надявам да са се разбрали и кои са неотложните задачи за изпълнение. Оттук нататък са призвани да свършат своята работа, да успокоят обществото и да връщат бавно и полека доверието в институциите.