Празникът е наричан от народа Петровден. Двамата апостоли, които били ревностни разпространители на християнството, претърпели много страдания и гонения и били наречени "първовърховни престолници и вселенски учители".
На Петровден във всички православни храмове се отслужва празнична Света литургия.
Обикновено християните се подготвят за празника с неколкодневен пост, наречен "Петров" или "Апостолски". Продължителността му е различна и зависи от датата на Великден.
В представите на българския народ двамата апостоли - Петър и Павел, се възприемат като братя, от които Петър е по-младият.
Някъде се смятат и за близнаци.
В иконографията Свети Петър се изобразява като старец в бели одежди, който държи ключовете на райските порти и определя коя душа е праведна и коя не е.
В някои райони на Петровден се правят сборове.
Месят се обредни хлябове и се ядат ранни ябълки - петровки. Празникът съвпада с времето на жътвата и на него се работи, обикновено през първата половина на деня. В много селища на този ден се правят сборове, колят курбани за светиите и се слага обща трапеза с песни и хора. Преди всичко това е жертвоприношението на петел, а известно е, че още в древните митологии птицата е знак на висшето, небесното.
На някои места те се раздават като помен за починали деца.
Имен ден празнуват Петър (от гръцки "камък"), Павел, Петрана, Полина, Павлина, Петя, Камен.