539 сигнали и предложения на граждани и организации са постъпили в приемната на Народното събрание през последната му сесия от 7 май до 31 юли 2008 г. Това сочи справка, изготвена от администрацията на парламента.
По 113 от тях са възложени проверки на съответните компетентни институции, на 109 е отговорено директно, а 187 са предоставени за становище или за сведение на различни постоянни парламентарни комисии. От приемната на НС уточняват, че без движение са останали 130 писма. Това са анонимни сигнали, повторни жалби по проблем, който вече е разглеждан и гражданинът е получил отговор от компетентния орган, копие от жалби до други органи, които са изпратени до парламента само за сведение.
Според експертите най-много реакции от страна на граждани и неправителствени организации са предизвикали законопроектите за нов Семеен кодекс и за управление на етажната собственост, който вече е приет на първо четене. От парламентарната приемна определят като особено остра реакцията на гражданите срещу предложението за изменение на чл. 16, ал. 4 от Закона за народната просвета, който предвиждаше да отпадне държавното изискване за владеене на книжовния български език. В резултат на гражданската активност и оживената дискусия в пленарната зала, предложението бе отхвърлено от депутатите. В приемната са постъпили и много писма срещу въвеждането на задължително училищно обучение от 6-годишна възраст и срещу закриването на училища в малки населени места.
С наближаването на парламентарните избори през следващата година, все повече граждани и НПО-та настояват за разработване и приемане на нов Избирателен кодекс, за актуализиране на избирателните списъци и за по-строги санкции за купуването на гласове. Това са изводите от получените писма и сигнали по темата.
През изминалата сесия активни са били и фармацевтичните организации с настояването за промени в Закона за аптеките и лекарствата в хуманната медицина. В приемната на НС са получени още предложения по Закона за концесиите, Закона за българското Черноморско крайбрежие, Закона за лова и опазване на дивеча, Закона за уреждане на жилищните въпроси на граждани с многогодишни жилищноспестовни влогове, Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица, Закона за допитване до народа и други. Имало и десетки писма във връзка с кризата на МК „Кремиковци". Профсъюзни организации, работници и служители на комбината са настоявали парламентът да съдейства държавата да поеме ангажимент за запазването и финансовото укрепване на дружеството.
Друга гореща тема за обществото са били и екологичните проблеми. Постъпили са редица сигнали за замърсяване на въздуха от промишлени предприятия, за изсичане на гори и за строителство на територията на природни паркове или озеленени междублокови пространства.
снимки Вяра ЙовеваАнализът на експертите от приемната сочи, че и през тази парламентарна сесия обществото е било най-чувствително към проблемите, които засягат жизнения стандарт. Освен предложения за законодателни промени, много граждани са изразили мнения за размера, индексирането и преизчисляването на пенсиите, за новите цени на горивата, електроенергията и топлинната енергия, за цените на хранителните стоки, за размера и условията за отпускане на социални помощи. Работата на ТЕЛК и НЕЛК, както и достъпът до качествено здравеопазване и лечение са също сред темите, които най-силно вълнуват гражданите, сочат данните от парламентарната приемна. Оттам уточняват, че се наблюдава и повишена нетърпимост към пропуски в работата на служители от съдебната система, правоохранителните органи и органите на централната и местната изпълнителна власт.
Frognews.bg