Опонентът на избрания за шеф на Софийска градска прокуратура Христо Динев атакува назначението му пред Върховния администратовен съд. В жалбата, внесена на 6 юни т. г. Бойко Атанасов е посочил, че към момента на избора Динев не е бил освободен от поста, който е заемал в този момент, а именно-районен прокурор на София.
Атанасов иска от съда да обяви за нищожно решението на ВСС за избора на Христо Динев за административен ръководител на СГС, отбелязва „Правен свят”.
Христо Динев е избран за административен ръководител на Софийската районна прокуратура на 25 април 2013 г. с петгодишен мандат . При избора му за градски прокурор през януари т.г. ВСС не е съобразил, че липсва проведена процедура за освобождаване на Динев като районен прокурор на София. Конституцията и законът ясно казват кога се прекратява предсрочно мандатът на административен ръководител в съдебната власт. Съгласно чл. 175, ал. 3, т.1 от ЗСВ това се прави в писмена форма,което в случая е елемент от афктическия състав на процедурата, пише в жалбата на Атанасов. Нещо повече, нищожността на решението произтича и от това, че в направеното предложение на комисията по предложенията и атестирането към ВСС Динев фигурира като кандидат, без преди това да е освободен поста на районен прокурор по предвидения в закона ред, а и без да има законово основание за освобождаването му (оставка, навършване на 65 годишна вързаст, присъда затвор и т.н., включително и изтичане на срока на мандата).
Освен това, в закона са предвидени и срокове за провеждане на процедура за предсрочно прекратяване на мандата на избран административен ръководител - не по-рано от два месеца и не по късно от един месец преди изтичането на мандата или навършване на 65-годишна възраст, сочи Атанасов.
Ако ВАС приеме аргументите на Бойко Атанасов , това би направило уязвими и някои други назначения на административни ръководители в системата, които са били избирани без да е прекратяван мандатът им на друг ръководен пост. Искането за обявяване на нищожност не е ограничено със срок.