Държавата е като семейния бюджет – ако отпуснеш колана, рано или късно ти падат гащитe, каза по БТВ икономистът Владимир Каролев.
Финансовият анализатор Кольо Парамов, вицепрезидентът на КТ „Подкрепа” Димитър Манолев и Каролев се обединиха околотезата, че стабилността в системата на здравеопазването е ключова за бюджетната стабилност на държавата: От 2001 г. бюджетът на НЗОК е утроен, но здравеопазването не е станало три пъти по-добро. Колкото и бюджет да се даде, ще се похарчи. В сектора са необходими структурни реформи, а не само пари, обясни Каролев.
Никой не потърси онези 1,5 млрд. лв., извадени от НЗОК по времето на Симеон Дянков, а прокуратурата, както видяхме, влиза в банки, например, добави Манолов.
Проблемът е във фундаментално сгрешената доходна политика, която се изразява в големите разлики в заплащането на лекарите у нас и в съседни държави на Балканите, смята Парамов.
Крайно време е да стане ясно, че държавният бюджет е като семейния - има ли приходи, отиват за социалните системи, ако няма, се съкращават тези разходи. Актуализация не е необходима. В бюджета няма дупка от 10 млрд. лв. – ГЕРБ и Реформаторския блок събират всякакви дефицити, от фалиралите НЕК и БЕХ, например, коментира, Каролев.
Парамов и Манолев отчетоха, че необходимостта от актуализация е била заложена още преди 9 месеца, когато бил готвен бюджетът и се завишили с над 500 млн. приходите от ДДС. Около 1,600 млрд. лв. се очаква да бъде дефицитът по това перо до края на годината, каза Парамов.
Имаше предупреждения, че той няма да издържи, каза Манолов.
Служебното правителство, което ще бъде сформирано до провеждането на предсрочните избори, ще има възможност както да разкрие какво е истинското финансово състояние на държавата, така и да направи структурни реформи, с които кабинетът „Орешарски” не се е справил, смятат тримата.