Политическата нестабилност се разгорещи вместо да затихне. Надявам се новите избори да донесат по-устойчива структура на парламента. Опитахме да подредим системите по по-добър начин. Мисля, че донякъде успяхме. Борсата показа 40% ръст в разгара на най-голямата политическа криза и успяхме да договорим дълг с най-ниска лихва, изтъкна премиерът Пламен Орешарски.
Не намирам основание за актуализация на бюджета в здравеопазването. За края на май дефицитът е на равнище не по-високо от този през май миналата година. Касата сама може да се справи. Може да има притеснение заради отстъствието на парламент. Но не разбирам защо за петте месеца дългът е 70 млн., а до края на годината ще стане 300. Ще изложа варианти, ако искат актуализация, откъде да се вземат средства. Но за да се осигурят тези пари, трябва да се вземат от друг сектор.
Никога не коментирам изказвания от типа, че държавата е във фалит. Това е политическо твърдение, а аз не съм политик, посочва премиерът в „Още от деня”.
Поведението на политиците не беше най-сполучливото по отношение на случилото се с банките. Беше реален стрес тест, а не на хартия. Радвам се, че банките издържаха. Финансовата подкрепа от Брюксел остава непокътната. Не е харчен нито лев. Това говорене можеше да доведе до по-високи лихви на българските данъкоплатци. В старите демократични държави политиците не говорят за банки, темата е табу, подчертава Орешарски.
Имам подкрепата на двете парламентарни групи, не мога да променя противоречията помежду им. И Станишев, и Местан ме поканиха за премиер. Няма да участвам повече в кампании. Отказвам се от политиката, категоричен е министър-председателят.