Държава, общини, държавни и общински компании да не влизат в договорни отношения с офшорни фирми, чиято собственост не е ясна.
Това реши парламентът, като прие с 88 гласа "за" и 2 въздържали се на първо четене два проекта за офшорните компании, пише 24 часа. Единият е на шефа на бюджетната комисия Йордан Цонев от ДПС, а вторият е внесен от напусналия парламента червен депутат Георги Кадиев.
Проектът "Цонев" забранява офшорни компании да получават сертификат за инвестиция класове А, Б, В, които им дава привилегирован статут. Друга поправка въвежда забрана публични дружества да бъдат придобивани от фирми със скрита собственост.
Освен тези рестрикции проектът "Кадиев" въвежда допълнителни изисквания. Той предлага обаче и праг, под който законът да не действа - т.нар. квалифицирано дялово участие, фиксирано със специализирани закони. В тях най-ниският праг е 10%. Той ще се отнася и за онези дружества, за които няма специална регулация. Кадиев предлага още истинските собственици на фирмите да се обявяват в Агенцията по вписвания, а тя да предоставя информацията на НАП, ДАНС, БНБ, КФН и други надзорни органи.
"Между първо и второ четене ще направя предложение в обхвата на закона да се включат и футболните клубове", съобщи по време на дебатите Георги Анастасов от Коалиция за България.
Друга поправка, записана и в двата одобрени проекта, прави редакция на действащ текст от т.нар. закон за офшорките. Според сегашния му текст дори една акция от публично дружество да бъде придобита от неясен собственик, следва отнемане на лиценза на цялото дружество. Редактираният текст променя наказанието за това провинение - ще следва обезсилване на сделката, но няма да се отнема лицензът на компанията и така да се наказват останалите