Безмилостното лятно слънце продължава да хвърля огън и жупел от небето и да превръща българската столица в разжарена пещ. Проверка на Frognews.bg установи, че за радост на софиянци, чешмичките в градинките из центъра работят.
Някои от тях са наскоро ремонтирани и реставрирани, други - все още очакват „козметичното" си разкрасяване. Но повечето се радват на висока посещаемост - стотици минувачи с наслада и благодарност утоляват жаждата си в летния задух.
Зелените пространства в централния район на София постоянно привличат народ, ако по обедно време си търсиш място на сянка, шансът ти е почти нулев. Посетителите, предимно от трета възраст, са „накацали" по скамейките на сладки раздумки, но периодично правят кратки разходки до каменните извори с живителната течност - очевидно, за да подсилят издръжливостта си в обедния зной.
В наскоро реставрирания парк „Заимов" има две нови чешми, които са снабдени с кранчета за икономия, също и пред театър „Сфумато", където до преди месец на мястото на чешмата имаше развалина. В Докторската градинка до паметника се намира каменен градеж с чучурче, върху който има статуя на голо момченце, държащо делва, което вече е с розови прашки, нарисувани със спрей. В централната част на Борисовата градина има две чешми - една при езерото с лилиите, и втора в по-долната част преди наскоро изгорелите капанчета.
На площада пред НДК и градинката зад него обаче, никой не се е сетил да постави поне по едно устройство, бълващо безценната течност. Най-близкото място, където човек би могъл да се освежи безплатно, е до музея „Земята и хората" и в градинката на църквата „Св. Георги". Чешмата в пространството пред Народния театър пък плаче за реставрация, а пред единствения работещ чучур, от общо шест, има постоянна опашка от чакащи за глътка разхладителна свежест.
И въпреки че в случая с изправните „улични"
чешмички в централната част на столицата, може да се каже, че Софийската община
се е отнесла сериозно към задълженията си, както всички знаем - винаги има
какво още да се желае. А то е, че все още има места, посещавани от много хора, където
някогашните каменни изворчета с бистра, сладка витошка вода, днес са руини, за
които някой със сигурност трябва да се погрижи, за да възвърнат
предназначението си и да радват минувачите.
Снимки и текст: Неделчо Хазърбасанов