Сергей Станишев е получавал над 2000 лв. месечна заплата от касичката на „Позитано” 20 за лидерския пост в БСП, с който ще се раздели идната неделя. Той лично е посочил парите в декларацията пред ЕП за финансовите си интереси през последните три години, която се подава от всеки евродепутат преди встъпване в длъжност. Точната сума не става ясна, тъй като самата форма на документа изисква деклариране на средства в широки граници.
Така соцлидерът е посочил, че е вземал възнаграждение от червената централа между 1000 евро и 5000 евро, но само в периода март, април и май 2013 г. Това е времето, в което той остава без заплата от родния парламент, тъй като 41-ото НС беше предсрочно разпуснато, а настоящото 42-ро все още не бе конституирано. Станишев съвестно е отбелязал и депутатското си възнаграждение у нас, което попада в същата категория. Той уточнил, че БСП е плащала и пътните, дневните
и квартирните, когато е бил по задачи като лидер на партията, но същите разходи са поемани от ПЕС, когато е действал като председател на европейските социалисти.
Пари от червената централа е получавал и бившият парламентарен шеф и настоящ евродепутат от БСП Георги Пирински. Неговото възнаграждение като зам.-председател на Столетницата е в същите граници като на партийния му шеф – между 1000 евро и 5000 евро.
Най-висока заплата от новите ни евродепутати е декларирал лидерът на ББЦ, който е получавал на месец от ТВ7 над 10 000 евро бруто. Той е прибирал крупна сума - между 5000 евро и 10 000 евро, и от „Балкан Българска Телевизия” ЕАД, съобщава "Монитор".
Доскорошният министър на околната среда Искра Михайлова пък е посочила заплатата си от над 1000 евро в изпълнителната власт. Същите пари е декларирал и Томислав Дончев от ГЕРБ за министерското си възнаграждение в кабинета „Борисов” и това като депутат.
Абсолютно никакви средства не е декларирал пък станалият известен като Любимец 15 Момчил Неков, който успя да измести Станишев от първото място в червената листа на евровота. Той е посочил, че е работил като старши експерт в държавната Комисия за защита на личните данни, но явно заплатата му там е била под 500 евро, а такива суми ЕП въобще не изисква да се посочват.
Другата изненада на евровота – Светослав Малинов, който успя да отиде в Брюксел вместо водача на листата на Реформаторския блок Меглена Кунева, е посочил възнаграждение между 500 евро и 1000 евро, което прибирал до 2012 г. като преподавател в Софийския университет. Любопитното в неговата декларация е, че не е посочил парите, които е получавал и като евродепутат, какъвто беше и в предишния състав на ЕП.