218 млн лв бюджет за 2009 г. искат учените от БАН. Там влизат и 2 млн лв годишно за доживотното възнаграждение на академици и член-кореспонденти.
От БАН вече са освободени 520 души от научно-помощния и административния състав на академията, съгласно изискването за 12-процентно съкращение в бюджетната сфера, предвидено в Закона за бюджета за 2008 година. Председателят на академията Никола Съботинов оповести за БТА, че съкращенията не са засегнали учените в БАН, каквато договореност била постигната на срещата на ръководството на академията с премиера Сергей Станишев и с министъра на образованието и науката Даниел Вълчев от началото на юли.
В институтите на БАН остават сега да работят около 7600 души – учени, административен и помощен персонал, каза акад. Съботинов. БАН е изпратила вече до министър Вълчев писмо с разчети за договореното на срещата, както и с искане за увеличение на бюджета на академията за 2009 г. и на работните заплати на учените. Настояването е минималната работна заплата за учените в БАН от следващата година да стане 600 лева, в момента нейният размер е около 420 лева в различните институти. За да бъде постигнато това повишение, е необходимо бюджетът на БАН за 2009 г. да бъде 218 милиона лева. През т.г. държавната субсидия за академията е 83 милиона лева, като към нея са прибавени 10 милиона лева от държавата за уникално оборудване и апаратура, както и 30 милиона лева от собствени приходи на БАН, които са от и за изследователски проекти. В писмото с разчетите се настоява и за 15 милиона лева за изграждането на първите два-три блока от градчето за млади учени. Според акад. Съботинов необходими са и 2 милиона лева годишно за доживотното възнаграждение, което се предвижда да получават академиците и член-кореспондентите в БАН. В момента в академията има 52 академици и 85 член-кореспонденти, но от тях това възнаграждение ще получават само тези, които не са на щат, обясни председателят на БАН. Според Съботинов академиците, които ще получават доживотното възнаграждение, щели да работят по важни за страната стратегически проекти и ще подготвят доклади по различни въпроси. БАН настоява и за отпускане от държавата на 5 милиона лева за реконструкцията на Етнографския музей в центъра на София.