Против всички вътрешно нормативни правила в МВР спецове по убийства, рекет и лихварсто разследват КТБ. Става дума за отдел „Противодействие на престъпленията с висока обществена опасност” в Главна дирекция „Криминална полиция”, който се ръководи от Борислав Александров, по-известен сред колегите си като Боби Г. за.
Всички служители на МВР недоумяват защо точно това звено се занимава с финансови разследвания, след като в неговите отговорности не влиза тази сфера. Отговорът става съвсем лесен, когато се разбере, че същият отдел е провел ювелирната акция срещу тримата „убийци” на депутата Дилян Пеевски, завършила в последствие с пълно фиаско. Няколко дни бяха необходими на държавното обвинение, за да признае, че няма нито едно доказателство в тази посока. Въпреки грандиозния провал МВР реши и този път да заложи на сгафилия отдел и да му подхвърли горещия катроф за КТБ.
По принцип служителите от въпросното звено са отговорни да нищят дела свързани с убийства, лихварство, рекет , изнудване и отвличане. В него няма нито един специалист по финанси и банки, установи проверка на Фрог. Служители на вътрешното ведомство твърдят, че голямото доверие към отдела се крепи изцяло на тесните контакти между Боби Александров, виден представител на ДПС и главния секретар на МВР Светлозар Лазаров. Хората от отдела започнали да негодуват щом разбрали, че трябва да се занимават с политически поръчки. Усещайки, че губи почва под краката си и може да загуби доверието на подчинените си Александров умишлено се обградил само с двама-трима служители, а останалите били изолирани.
Любопитното е, че в криминална полиция през миналата година беше открит специален отдел „ Противодействие на престъпленията във финансовата и кредитната система”, създаден специално за разрешаване на случаи като този в КТБ. Той обаче тотално бил изолиран от казуса. Същото се оказало и положението със служителите от аналогичната структура- икономичска полиция, на които им разпоредили да не се интересуват от проблемите в банката.
Най-куриозното е, че по схемата на МВР, един и същи прокурор и следовател се заеха и с двата случая: "убийството" на Пеевски и проблемите в КТБ. Иван Иванов от столичното следстивие толкова присърце е взел нещата, сякаш са на живот и смърт, твърдят колегите му. Обвинителят Иван Гешов от Софийска градска прокуратура пък наруши традиционния обет за мълчание в тази професия и започно охотно да дава интервюта по случая с КТБ. Негови колеги твърят, че го правел под натиск. Малко известен факт е, че преди да поеме скандалните дела, свързани с Пеевски и банката, той беше командирован за три месеца в пернишката прокуратура. Много негови колеги приеха това като наказателна мярка и желание от страна на ръководството на прокуратурата да бъде вкаран да мисли и работи в „правилната” посока. Абсурдно е и това, че столичното следствие разследва Пеевски, който е работел там преди да седне на депутатската скамейка.
При това положение могат да се очакват "страховити" резултати от хора и структури, които нямат понятие от банково дело, смятат експерти.