Оставката трябваше само да се формализира, защото в последните 2-3 месеца живеехме в едно политическо състояние, в което всички знаехме, че нещо ще се случи, но то не се случваше. Абсолютна агония, която бе резултат на това, че политическият процес беше по-скоро функция на непублични отношения и зависимости, отколкото да имаше институционална логика, коментира пред Фрог нюз политологът Страхил Делийски.
Народното събрание единственото смислено нещо, което можеше да свърши през последните 2 месеца, бе да даде усещане за стабилност преди изборите, да успокои напрежението.
Българският политически елит показа висока степен на неадекватност. Трябва да си дадем сметка, че това е материалът, с който разполагаме и в бъдеще. Трябва да помислим при това положение как гражданите ще влияят върху самите партии, обръща внимание Делийски.
Нормално е в една такава ситуация на безвластие да се свършат неща, които не са много хубави за гледане. Какво е станало около обществените поръчки, договори... ще видим по-нататък, посочва политологът.
Когато няма власт, не може да се вземе политическо решение. Ситуацията с КТБ беше удобна за всички, дори и за опозицията. Всички размишляваха така: Ние сме в оставка къде ще се занимаваме с банката. От друга страна продължават да правят нещо.
Излиза, че когато им изнася са на власт, а когато не – са в оставка. Опозицията вътре в парламента нямаше инициатива. Ситуацията с КТБ беше една много високо вдигната топка за ГЕРБ, които като че ли отказаха да отиграят и да спечелят от това, смята Делийски.