Контролен орган в БСП ще следи работата на служебния кабинет. Това стана ясно на днешния пленум на червената партия.
Както Фрог нюз по-рано ви информира на него новият лидер Михаил Миков махна трима души от ръковдсвото. Това са Красимир Янков, Борислав Гуцанов и Емил Костадинов. Последните месеци преди разпускането на 42-ото Народно събрание се наблюдава консолидиране на десницата и използване на всички конституционални възможности, най-вече на президента, за атака срещу БСП. В тази обстановка ясно се очертава опитът за намеса на президента в политическия живот. Ако погледнете приоритетите, които си поставя служебният кабинет, очевидно е, че те далеч надхвърлят късия конституционен срок, в който ще управляват, заяви Миков на пленума. На него БСП реши за изборите да се представя като „БСП-Лява България”. Смяната се прави с цел партията да бъде по-разпознаваема.
Много критики, но и разбиране е получил бившият енергиен министър Драгомир Стойнев за споразумението с Уестингхаус.Това заяви самият той пред медиите след повече от 3-часов пленум на БСП. Припомняме, сред акцентите на заседанието бе именно темата за сключения в последните дни на кабинета „Орешарски" Акционерен договор за 7-ми блок на АЕЦ.
Тогава той бе посрещнат на нож дори от БСП, въпреки обясненията, че окончателно нищо не е подписано и това ще трябва да се направи от следващ Министерски съвет.
Темата енергетика, по думите му, е важна стратегическа тема. Още по-важни са стратегическите обекти за България и по този проект трябва да има консенсус, изтъкна Стойнев.
Този проект така е конструиран, че от него не може да се краде, категоричен бе той. Проектът за 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй" е конструиран прозрачно по европейските и световни правила. Националният съвет на левицата го е подкрепил, стана ясно още от коментара на ексенергийния министър.
Междувременно пленумът на БСП разпространи в три точки позицията на партията по темата „Енергетика".
1. Подчертава европейското и националното значение на проекта "Южен поток" и ангажираността на България с неговото изграждане в съответствие с европейските правила.
В същото време е необходимо да продължат действията за разнообразяване на източниците, трасетата и връзките за осигуряване на енергийните потребности на страната и сигурността на доставките на природен газ.
2. Потвърждава позицията си за приоритетното развитие на ядрената енергетика на страната.
Смята за необходимо да се възобнови и продължи работата по проектите за АЕЦ "Белене", за удължаване на срока на експлоатация на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй" и за изграждане на нови мощности в АЕЦ "Козлодуй".
Остава в дълг към българските граждани, които очакваха рестартиране на проекта АЕЦ "Белене". Предлага да се предприемат активни действия за намиране на изход от арбитражното дело, който позволява строителството на АЕЦ "Белене".