Само за две седмици стана ясно, че назначеното от държавния глава правителство не е служебното правителство на България. Това е партийно или може би по-скоро коалиционното правителство, съставено от представителите на „Протестна мрежа“, Реформаторския блок и ГЕРБ. Това заяви Атанас Мерджанов, говорител на НС на БСП, на пресконференция в централата на партията.
„Няма как да си обясним поголовните чистки, които започнаха във ВиК сектора, ДНСК, бордовете на болниците, енергийните бордове, Министерството на земеделието, областните управи и Aгенция „Митници“, допълни той. Според него това само доказва, че намеренията на Росен Плевнелиев при задаването на програмата и големите реформаторски задачи към правителството, цели един далеч по-дълъг мандат, отколкото се полага на служебно правителство. По неговите думи не е случайно това, че голяма част от усилията на министрите са насочени към спиране на обществените поръчки. „До какво води това? Дали до прекратяване на обществени поръчки, за да се търси удобният изпълнител, който да осигури необходимия ресурс за изборите на ГЕРБ и на останалите политически сили, или действително се спазва законът? Ще имат ли куражa министрите на спорта и на образованието да признаят тези факти, още повече, когато става въпрос за една динамична година, каквато е учебната година“, попита Мерджанов.
Говорителят на БСП подчерта и един, според него, особено скандален и безпрецедентен факт в най-новата българска история, а именно намеренията за смяна на шефа на Военна информация. „Нещо, което е в преките отговорности на държавния глава и вместо той да бъде гарант на националната сигурност, по-скоро с действията си и импулсите, които дава президентът Плевнелиев, той се превръща в опасност за националната сигурност“, каза той. Според него последните два дни сме свидетели на множество експертни мнения от специалните служби, бивши разузнавачи, хората, които се занимават с проблемите на сигурността и следвайки общото развитие на процесите и в Украйна, и на Балканите, и в Близкия изток. „Едната такава смяна на един безспорен специалист, какъвто е г-н Иванов, несъмнено ще окажат съответното влияние върху резултатите на службата. Искам да подчертая, че г-н Иванов беше назначен по времето на ГЕРБ, не беше сменен по времето на министър Найденов, заради добрите резултати и позитивните отзиви от партньорските служби“, обясни Мерджанов.
Мерджанов обърна внимание и на дейността на една комисия, начело на която стои Евтим Костадинов. „Комисията по досиетата обикновено се възбужда в предизборен период. Ние не рядко сме поставяли въпросите за дейността и резултатите на тази комисия. Многократно сме изтъквали, че тя до голяма степен е изчерпала своето съдържание и дейност. Отдавна е времето, когато тази комисия трябва да предостави своята продукция на Националния архивен фонд. Иначе как да обясним това непременно искане и търсене да бъдат омаскарявани и то задължително преди изборите заслужили хора на държавата през различните години? Случаите, които пристъпи тази комисия, не са един и два и може би си струва държавният глава и служебното правителство да озаптят действията на Евтим Костадинов“, допълни Мерджанов.
Говорителят на БСП обясни, че поправката на закона за досиетата е била внесена от сегашния служебен министър г-н Йордан Бакалов, подкрепена изцяло от представителите на ГЕРБ в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. „Очевидно служебното правителство е амалгама от дейци на ГЕРБ, на РБ и на протестърите. Забележете също, че за ГЕРБ са финансите, митниците и икономическите министерства. За реформаторите - МВР и очевидно специалните служби, а за протестърите е министър-председателският пост, множество съветнически места в кабинета му, Министерство на правосъдието и немалка част от Министерство на културата“, заключи Атанас Мержданов.