Момчетата са на възраст между 9 и 13 години. Те задигнали ценните експонати докато музеят бил отворен, но вътре нямало посетители. Древните оръжия са върнати обратно. Полицаи ще работят с малолетните крадци.
Обирът е извършен в събота, 16 август, съобщиха от МВР. Около 18,30 часа в полицията във Видин получили сигнал за кражбата. Проверката установила, че от музея в средновековната крепост са изчезнали обезвреден старинен пищов "кремъклия" със сребърен обков, турски ятаган и два меча. Това е станало през работно време, когато не е имало посетители и охранители.
Полицаите установили, че извършителите са от село Новоселци - три момчета на 9, на 12 и на 13 години. След провинението им с тях ще се занимават специалисти от Детската педагогическа стая във Видин.
Откраднатите вещи са върнати на музея.
Баба Вида или Бабини Видини кули е крепост, разположена на големия завой на река Дунав при Видин. Строежът й е започнал през 10 век, преди това там е имало само римски наблюдателен пункт. Крепостта е служела за защита на града през цялото Средновековие. Тя е силно разширена и укрепена по времето на цар Иван Срацимир. Голяма част от сградите, построени по това време, са останали неразрушени. В днешния си вид крепостта разполага с 5 декара двор. Състои се от две основни стени и четири кули. Средновековната крепост е дело на българското строителство. Първите строителни дейности по крепостта датират от края на Първото българско царство. Във византийските хроники е вписано, че Видинската крепост издържала на обсада, продължила близо 8 месеца. По време на почти цялото Второ българско царство Видинската крепост е най-важното укрепление в Северозападна България. Най-голямо разширение на крепостта има по времето на цар Иван Срацимир. По време на неговото управление той обитава Видинската крепост. През този период са построени значителен брой вътрешни стени и кули. Именно тогава крепостта добива вид, близък до този, който има и днес.
Крепостта Баба Вида играе важна роля и през Османското робство. През този период също са осъществени редица строителни работи. В края на 18 век крепостта не се използва за отбранителни цели, а служи предимно за оръжеен склад и за затвор.
Баба Вида е крепост-музей, в който се съхраняват редица находки и сведения за историята й. Frognews.bg