Следващите десетилетия ще се помнят с големи жеги, полярни застудявания и гигантски вълни в моретата, предупредиха климатолози на конгрес, който се състоя миналата седмица в Монреал, Канада. Ако през август просто вали, ще е добра новина, писа по този повод в. "Фигаро".
Глобалното затопляне ще предизвика мощни изпарения, засилване на движението на въздушните пластове, резки температурни промени, зачестяване на ураганите и други климатични катастрофи, смятат участниците в международния форум, свикан от Световната метеорологична организация, която е към ООН. Тази първа световна конференция по метеорология очерта мрачна перспектива, защото близо 10 години след влизането в сила на Протокола от Киото почти никой не се съмнява, че глобалното затопляне е реален феномен, провокиран от парниковите газове.
Само през първото десетилетие на това хилядолетие средната температура на планетата се е увеличила с 0.47 градуса. А учените са изчислили, че затоплянето с 1% над средното би означавало увеличаване със 7% на изпаренията. Парата от океаните и други водни басейни е двигателят на атмосферната циркулация, чието ускоряване може да се предвиди. "Облаците ще стават по-гъсти и валежите ще бъдат по-изобилни", казва Саймън Уон от Университета в щата Юта, САЩ.
Прогнозата е, че до 2050 г. средната температура на повърхността на Земята ще се повиши с 2 градуса, което би означавало жеги и суша на определени места и люти студове на други. Такова застудяване имаше миналата зима в Северна Америка. Фактически глобалното затопляне ще играе ролята на усилвател на всички климатични феномени, включително на ветровете и морските вълни.